čtvrtek 26. září 2013

Bamberg 09 2013 - pátek

Letos jsem již po několikáté navštívil Bamberg a jeho blízké okolí. Myslím, že by se dal náš výlet tentokrát považovat za nejšťavnatější. Vše jsem předem pečlivě připravil. Měl jsem řadu doporučení, navíc se na serveru pivnici.cz začaly objevovat reportáže z míst, kam jsem měl naplánované vyrazit. Mohl jsem tedy výlet patřičně "doladit". Bylo nutné splnit požadavek návštěvy Bambergu, který přišel ze strany nováčků. Proč ne, už ho vlasntě známe jako svoje boty a minimálně 4 pivovary stojí za hřích. Check-in ubytování, v levném hotelu nad prodejnou hudebních nástrojů na Luidpoldstr., se nám na první pokus nevydařil. Na místě byl pouze Ukrajinec. Anglicky nemluvil, německy asi ještě hůř než my, naštěstí jsme východním blokem kovaní, takže nebyl problém pochopit, že šéf je mimo a vrátí se nejdřív do hodiny a půl. Keesaman byl jasná volba. Skvělý pils na stojáka, někdo si dal bláhově i jiná piva, ale celkově paráda. Vracíme se zpět, vstupujeme ve třech do obchodu, dva čekají v autě. Úplně jiný pohůnek volá majitele, ten na nás mluví pouze německy, naštěstí všemu rozumíme. Ubytujeme se a hrrr Zum Spezial. Madam nás usadí ke stolu, dáváme zkušeně "U". Je vynikající.


Holy Swine

Styl: pivo (svrchní kvasinky)
Výrobce: ČR
EPM: 21 %
C2H5OH: 8,4 % objemových
Místo, způsob konzumace: na samotě, havlované - DMT: 31.10.2013

Musím říci, že jsem čekal o moc horší pívo. Ale pořád je to takový chuťově nevyvážený hybrid. Není to IPA, DIPA, ani belgian style IPA/DIPA, pivo se spíš blíží belgickým strong aleům/tripelům. Kvasnice se krásně chopily díla, voní hezky, práci jim však trochu kazí chuť. Uprostřed doušku jakoby kovovo-nasládlý nástup, dle mého nejlepšího a jediného platného názoru to bude ovocnost z amerického chmelení. U.S. chmel je úplně neznatelný, ale mám dojem, že se právě on snaží prodrat na povrch, zatímco jej spolehlivě zadupávají mocné "belžik-lajk" fenoly a estery z kvasnic. Na konci se objevuje i docela příjemná hřejivost. Snad kdyby byl použit tradiční kontinentální chmel, pivo by bylo apsoň o třídu výš. Nebo třeba jiný, výraznější, pryskyřičnější americký chmel, ve větším množství, aby to byla ta IPA. Takto to není špatné, ale je to rozhádané. V láhvi bylo jen menší množství kvasnic, které dobře držely u dna, což oceňuji.

Pozn.: Datum spotřeby se mi zdá být opravdu přitažené za vlasy, tohle pivo vydrží určitě mnohem delší dobu, nedávno doleželo v tancích.

úterý 24. září 2013

Lucky Bastard Pale Ale

Styl: pivo (svrchní kvasinky)
Výrobce: ČR
EPM: 12 %
C2H5OH: 5 % objemových
Místo, způsob konzumace: Tajné místo, točené i čepované

Na stránkách pivovaru je uvedena zákonná kategorie piva "světlý ležák nefiltrovaný svrchně kvašený". Pivní fašisté si jen klepou na čelo nebo se tomu smějí, člověk neznalý by to ale mohl brát vážně. Nechápu, proč se pivovar, s takovou koncepcí, k těmto hovnům hlásí. Pivo je na stránkách výrobce vychváleno až do nebe, realita je bohužel zatím jinde. Několik piv od LB už jsem ochutnal a úplně první pokusná várka byla snad právě pale ale. Měla kanální senzorickou vadu, kterou však necítili všichni píči u stolu. Pivo bylo vodové a chmel naprosto nevýrazný. Smradlavé, ploché a nepitelné. U tohoto posledního pokusu jsem žádně zásadní senzorické vady nepozoroval. Kvasničnost bych ani nepovažoval za vadu, nicméně pivo bylo opravdu dost kvasničné a s každým dalším douškem kvásek vystupoval víc na povrch. Připadalo mi, že je pivo chmeleno hlavně chmelem Cascade, takže se projevovala jeho nasládlá vůně, květinovost a velice lehce citrusová kůra (možná i tráva/čaj?). V kombinaci s méně prokvašeným tělem působilo pivo medově "bonbónkovým" dojmem. V dojezdu je cítit trochu ostřejší hořkost, ale dle mého názoru to není nic nepříjemného. Pivo je jakoby nasládlé, velmi kvasničné, pak zase hořké, chuťově dost rozhádané a není rozhodně dobře pitelné natož tak excelentně, jak tvrdí vývojáři webu. Srovnání s kvalitními ležáky (ne podle zákonných kategorií) je samozřejmě úplně mimo.

Pozn.: V pivnici ochutnávalo toto pivo i pár dalších štamgastů včetně číšníka a verdikty nebyly vůbec pozitivní. Padla tam slova jako "hořkost nosních kapek a vůně bilinkového čaje s medem, nedobré" nebo "prostě hnusné". Očividně to nebylo jejich první setkání s pivem z pivovaru LB. Paradoxně jsem to byl tentokrát já, kterému pivo až tolik nevadilo, pro ostatní bylo nepitelné. A taky se asi příliš nelíbí poněkud arogantní narážky na nudné ležáky a nejlepší ejly světa, které má pivovar produkovat. Je pravda, že se pivovar prezentuje poměrně odvážně, zvlášť s ohledem na to, co zatím předvádí. Jak by suše poznamenal jeden z mých známých: "Pokora."

Edit: V úterý 29.10.2013 jsem opět pivo ochutnal na stejném místě. Několikačetné varování, že je to hnusné, neodradilo můj zájem. Nevěřil jsem, ale byla to pravda. Místo, aby se pivo zlepšilo, byla přidána novinka v podobě senzorické vady. Je potřeba ale zmínit, že vada mohla být způsobena dlouhou dobou po naražení sudu a tudíž dlouhou expozicí na vzduchu. 30l bečka už tam byla čtvrtý den, tak moc bylo pivo oblíbené u konzumentů. Drahé a nepitelné. A pokud ho nevylili, tak je tam možná dodnes. Pivo bylo znovu kalné a chuť a vůně byla jen o hrubé kvasničnosti a senzorické vadě. Tohle muselo jít do dřezu, ale držel jsem se statečně.

pondělí 23. září 2013

Meantime London Porter

Styl: pivo (svrchní kvasinky)
Výrobce: GB
EPM: neuveden
C2H5OH: 6,5 % objemových
Místo, způsob konzumace: na samotě, havlované - DMT: málo čitelné a nepodstatné

P od meantime je pivo, které by se dalo přirovnat k černému Kozlu z Velkých Popovic, akorát je úplně jiné. Barva je růžová, pěna červená, čtyři palce vysoká. Voní po zapařených kopřivách, má konzistenci medu a stejně jako med je i sladké. Ideální způsob servírování je, dle výrobce, ve vojenské holínce. Je to velice slušný a dobře pitelný představitel londýnského porteru, dal bych si ho kdykoliv znovu. Škoda jen poměrně vysoké ceny.


středa 18. září 2013

Mikkeller It's Alive

Styl: pivo (svrchní kvasinky)
Výrobce: Denmark
EPM: neuveden
C2H5OH: 8 % objemových
Místo, způsob konzumace: na samotě, havlované - DMT: už nevím

Měděná barva, lehký zákal. Typická vůně brettanomyces bruxellensis (stodola, peprnost, ovoce), aromatické slady (karamel?) a je cítit i chmel. Na jazyku šumivé, středně plné, suché, divoké kvasinky jsou poměrně znatelné a skvěle kombinované s lehkou marmeládovou dochutí chmele Goldings. Vynikající a dobře pitelné. Měl jsem trochu obavy po ochutnání Ov-ral a U.S. Alive, od nichž jsem čekal příbuznost s Orvalem. Obě piva byla dost hutná, sladká, bez ostřejších projevů bretts a ještě do nich nevkusně nasypali chmelovou "Ameriku". Zato tohle je pivo, které by mohlo Orvalu i konkurovat. Dobrá práce.



středa 11. září 2013

Meantime IPA

Styl: pivo (svrchní kvasinky)
Výrobce: GB
EPM: neuveden
C2H5OH: 7,4 % objemových
Místo, způsob konzumace: na samotě, havlované - DMT: málo čitelné a nepodstatné

V poslední době jsem si dopřálval opravdu velmi dobrá piva a na ta špatná jsem neměl tolik štěstí. Meantime India Pale Ale je skvělý představitel anglického IPA ze starých časů. Barva je o něco tmavší než bych čekal, pěna hezká s průměrnou trvanlivostí. Tělo je středně plné, sycení příjemné, nevtíravé. Vůně a chuť je především o chmelu Goldings, marmeláda ze směsi evropského ovoce (nejspíš hlavně meruňky). Jak je známo, v pravé marmeládě by měly být i citrusy a ty v pivu najdeme samořejmě též. Cítit je i ryzí chmelovost a lehká zemitost. Tato hra vůní a chutí propůjčuje pivu zajímavý, vyvážený, marmeládově nasládlý charakter, přestože pivo není rozhodně sladké, to spíše naopak. Opravdu povedené, komplexní, ale přitom osvěžující pivo. Nadšenci do českých napodobenin amerického stylu ale asi jásat nebudou. Jarovo-borovicové, agresivní chmelové orgie nebo multivitamínové mango exploze od tohoto piva nečekejte. Tohle je noblesnější počin. Ve srovnání s dalšími představiteli blízkých historické klasice, jako je Brooklyn East India Pale Ale nebo Fuller's India Pale Ale, mi IPA od Meantime vyhovuje asi nejvíce.


pátek 6. září 2013

Matuška E.S.B.

Styl: pivo (svrchní kvasinky)
Výrobce: ČR
EPM: 14 %
C2H5OH: 5,7 % objemových
Místo, způsob konzumace: na samotě, havlované - DMT: 20.10.2013

Jednoznačně nejhorší pivo večera. Shnilá hadra na nádobí, trošku je cítit i sladina a mléko, dále lesní plody. Hořkost je jen lehká a docela vyvážená. Míra nasycení oxidem uhličitým je poměrně nízká a pivo je tedy jemné bez výraznějšího řízu. Zápach je dost nepřekonatelný. Tuším, že se něco vylilo do dřezu. Vypít se to dalo, ale nebylo to nic příjemného, zvláště při pomyšlení na vysokou cenu.


Plzeňský Prazdroj

Styl: pivo (spodní kvasinky)
Výrobce: ČR
EPM: 11 %
C2H5OH: 4,4 % objemových
Místo, způsob konzumace: na samotě, havlované - DMT: 7.02.2014

Možná to není poctivé škopek, ale ukažte mi prstem na lepší český pilsner.

čtvrtek 5. září 2013

EIPA 19. století

Styl: pivo (svrchní kvasinky)
Výrobce: ČR
EPM: ~16 %
C2H5OH: ~7 % objemových
Místo, způsob konzumace: na samotě, zwickel

Téměř bez sycení, barva zlatá zakalená, hezky stavěná pěna, nikdy neopadne, drží navěky. Aroma kvasnic a především chmele Goldings - marmeláda, citrusy, zemitost. Chuť je výrazně chmelová, pikantní, doprovázena již popsanými vůněmi z chmele. Tělo plnější, hutné, což je umocněno absencí bublinek. Doznívání silně chmelové, avšak s příjemnou hořkostí. Zatím nevyvážené, leželo přes dva měsíce a má ležet ještě několikanásobně dělší dobu.