pátek 11. července 2014

Barva pivní pěny

„Zbarvení pěny záleží na složení sypání. Pokud do sypání přidáme pražené žito, pěna bude hnědá. Pokud vaříme pouze ze sladu, pěna bude bílá nebo jen s nepatrným zabarvením. To je jeden z rozdílů mezi našimi tmavými ležáky a irskými stouty.“ 
Zdroj: http://pivnirecenze.cz/18824-1-selsky-pivovarek-vyhlaseni-vyhercu 


Tohle je odpověď pana sládka z Kroměžíže na soutěžní otázku, kterou sám před časem vymyslel. Ptal se, proč je někdy barva pěny u tmavého piva bílá a jindy v různých odstínech hnědé.

Oberfranken košt

Koncem května tohoto roku známý opět přivezl nějaké havle z Frank, sudy z Schammelsdorfu a partysoudky z Heckenhofu a Buttenheimu. První šel na řadu party soudek z pivovaru Kathi Bräu v Heckenhofu. Při poslední cestě po severních Francích nám chybělo jen málo, abychom tento pivovar navštívili, bohužel se nám to nepovedlo. Byl to pro mě tedy první kontakt. Pivo je to poměrně tmavé, zdá se zakalené, ale pohled proti světlu prokazuje velmi dobrou čirost. Jedná se o vrstevnatý a hodně chmelený dunkel. Dle mého názoru je pivo na dunkel až zbytečně hrubé, nicméně pořád celkem dobře pitelné. Podobně "ostrý" dunkel mají třeba i v Schammelsdorfu, ten je snad ještě chmelenější.


středa 9. července 2014

Rothaus Pils Tannen Zäpfle

Styl: pivo (spodní kvasinky)
Výrobce: Deutschland
EPM: 12,4 %
C2H5OH: 5,1 % objemových
Místo, způsob konzumace: Tajné místo, havlované 0,330 l - DMT 15.11.2014

Basu těchto piv jsme si koupili letos v červnu v jednom z malých Getränkemarktů v Mnichově. Již je celá vypita. Pěna je na filtorvaný pils velice slušná, při správném servírování vytvoří centimetrovou vrstvu, která drží až do konce konzumace a na stěnách sklenice po ní zůstává souvislý bílý povlak. Proto ode mě pivo dostává celkovou známku 10 z 10. Zpět od známek k pivu. Barva je hezky zlatavě žlutá, vůně pivní (slad a chmel). Tělo je středně plné, oxid uhličitý je na pivo dobře vázán a tvoří tak velice malé bublinky, takže je říz sice vyšší ale přitom sametově jemný. Naprosto dokonale vyvážené, osvěžující s příjemnou nevtíravou a neulpívající hořkou tečkou (32 IBU). V průběhu konzumace postupně lehce přibývá chmelové chuti v celých ústech, je cítit květinový lehce kořeněný chmel a dobře utajená citronová kůra. Pivo s výraznou chutí, přitom decentní a vybalancované. Skvěle pitelné. V pivovaru používají při výrobě na úpravu hořkosti chmelový extrakt a na finální chmelení německé chmele z Hallertau a Tettnagu. Sídlí na jihovýchodě Bavorska na zalesněném pohoří Schwarzwald. Jihobavorský pils jsem považoval za nudnější variantu pilseneru, ale poslední návštěva Německa mě vyvedla z omylu.

pátek 4. července 2014

Shepherd Neame India Pale Ale

Bristký polotmavý indián ve "špinavé" sklenici. Pro znalce a novopečené odborníky s dvouletou praxí pití piva natočeného na hladinku předesílám, že je sklenice na fotografii relativně čistá. Mytím a leštěním sklenic se sice neživím, ale myslím, že mohu bezpěčně prohlásit, že je na tom sklo na fotografii o moc lépe, než v řadě renomovaných hospod, kde sice pivo krásně kroužkuje a bublinky se nikde nedělají, ale čistota skla je ve skutečnosti často na nule. Tady za bubliny na skle může pravděpodobně uhličitanová tvrdost vody (můj tip) nebo malá vlákna z utěrky.


středa 2. července 2014

Pivo bez Čechmánka a fekální závoz z Beskyd

O víkendu 28.6. jsem si po roční pauze opět zaskočil na Velký pivní festival v Padochově. Organizátoři slibovali zahájení za účasti majitele zlínského minipivovaru Romana Čechmánka. "1x vítěz zimních olympijských her, 3x vítěz mistrovství světa v ledním hokeji, 1x mistr československé extraligy, 5x mistr české extraligy, 1x nejlepší brankař mistrovství světa v ledním hokeji a člen all-star teamu, držitel William M. Jennings Trophy, 5x nejlepší brankař české extraligy, 1x nejlepší hráč play-off české extraligy," psali. O jeho pivních schopnostech nic. Asi si to rychle odbyl a stejně rychle zmizel, protože my jsme ho krátce po začátku akce již nezastihli. Je ale pravděpodobné, že se ten den na Brněnsku vůbec neukázal. Za krátkou chvíli nastoupila na pódium kapela a začala dle zvyklostí hrát na "plný pecky". Tentokrát to nebyla parádní skupina Sok.Hustej.Net, ale těleso s názvem Epic Fail, což k hlukem rozbourané atmosféře opět docela sedělo. Nezachránil to později ani dobře hrající Dixieland z Ivančic, protože vše stále zvučil člověk s evidentním sluchovým postižením. Je prokázáno, že dlouhodobá zátěž sluchového ústrojí vede k jeho postupnému poškození i přes užívání ochranných prostředků, takže se není čemu divit. Škoda.